Kronika

Wszystko zaczęło się w chwili, kiedy splotły się losy dwóch młodzieńców, których głowy zaprzątały kapitalistyczne herezje i wizje, wybiegające daleko przed to, czym żył nasz piękny kraj. Jeden, z żyznych ziem odzyskanych i miasta Gryfa, drugi z naszej walecznej stolicy – zamarzyli o wspólnym zakładzie, w którym wprowadzą w czyn swoje marzenia. W krótkim czasie z niewielkiego biura, w którym młodzieńcy owi zajmowali się rzeczami dla większości obywateli co najmniej tajemniczymi, w zaledwie osiem lat (ale lat jakże pracowitych!), zwiększyli siły robocze do osób dwudziestu, tworząc markę wykraczającą daleko poza granice rodzinnego miasta.

Pomimo, że dzisiaj świat stoi przed nimi otworem, nasi bohaterowie  przywiązani są do ziemi ojczystej, a swoją ostoję znaleźli w zielonym Szczecinie. Nie poddali się napływającej z Zachodu fali kapitalistycznych wzorców wrogich ludziom pracy, stawiających na wyzysk oraz utrapienie. Tutaj nikt nie pęta swobody umysłu i ciała pracowników niepotrzebnymi uniformami i konwenansami. Duch indywidualizmu i nieskrępowany przepływ myśli pobudza wszystkich do działania. Więc 200% normy wyrabia każdego dnia ta zgrana kompania.

Ludzie pracy nie mają w zakładzie zbyt wielu trosk. Każdy za to chce i może potencjał umysłowy rozwijać dla dobra ogółu. Służą do tego specjalistyczne lektury, pod którymi uginają się firmowe półki. Komu mało tej wiedzy, może wyruszyć w świat i na terytoriach innych państw pobierać nauki, aby je potem przenosić na grunt rodzimego zakładu i zdobytą wiedzę przekazywać kolegom. Dlatego nikt z własnej woli miejsca tego opuścić nie chce.

A na dodatek i po pracy nikomu nie brakuje energii do zabawy i pielęgnowania swoich zainteresowań, którymi każdy chętnie dzieli się z kolegami. I nie tylko na rozmowach się kończy. Wspólnymi siłami i ku radości wszystkich piwo zdarza się tu uwarzyć albo upiec domowy chleb - czy to przy okazji uroczystego jubileuszu czy imienin kolegi. Wspierają też nasi przodownicy lokalne inicjatywy i działania, bowiem bliskie są im idee rozwoju i pracy u podstaw.